Kazimierz Parfianowicz przedstawia historię kapliczki
(fot.A.Soria Kazimierski Portal Internetowy)
________________________________________________
We wtorek 20 stycznia br. Zarząd TPMKD zorganizował w sali kinowej KOKPiT prelekcję pana Kazimierza Parfianowicza dotyczącą opracowanej przez niego w 1977 roku monografii naukowo-historycznej zabytkowej kapliczki z 1588 roku zlokalizowanej przy ul.Szkolnej 2.
Zaprezentowany wykład poparty bogatym materiałem ilustracyjnym, wykonanym w trakcie badań w 1977 roku, dał szansę wielu uczestnikom spotkania na poznanie ciekawych szczegółów zabytku oraz zdobycie wiedzy o jego wartości historycznej. Przygotowując się do tego spotkania ze zdziwieniem stwierdziliśmy, że oryginalne egzemplarze opracowania zawierające cenny zestaw ilustracji dokumentujących badania przeprowadzone przez autora nie zachowały się w dwóch zbiorach archiwalnych, mających podstawowe znaczenie dla gromadzenia dokumentacji zabytków kazimierskich. Zarówno archiwum Muzeum Nadwiślańskiego jak i Wojewódzkiego Lubelskiego Konserwatora Zabytków nie posiadały tej dokumentacji, jak również nie odnotowały w przeszłości jej przyjęcia. Po przeprowadzeniu starannej kwerendy nie znaleźliśmy żadnych śladów tej monografii. Szczęśliwie zwrócilismy się o pomoc do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który odnalazł w swoich zbiorach jedyny istniejący oryginalny egzemplarz tego opracowania, zawierający komplet ilustracji, które mogliśmy zaprezentować na spotkaniu. Towarzystwo nasze wykona kopie tej dokumentacji i uzupełni zbiory Muzeum Nadwiślańskiego oraz Urzędu Konserwatorskiego w Lublinie.
W dyskusji zabrał głos pan Jerzy Żurawski, były dyrektor Muzeum Kazimierza Dolnego oraz Miejski Konserwator Zabytków, na którego zlecenie opracowanie pana Kazimierza Parfianowicza zostało w 1977 r. wykonane. Zebrani jednomyślnie poparli pomysł wydania drukiem odnalezionej monografii.
W podsumowaniu spotkania głos zabrała pani dr Romana Rupiewicz, która, na tym przykładzie przypomniała jak ważne jest dla Kazimierza Dolnego utworzenie i sprawne działanie Pracowni Dziejów Miasta, pracowni, która powinna połączyć wiedzę pochodzącą z różnych źródeł. W tym kontekście wymieniła przede wszystkim archiwum parafialne. Dziękujemy pani Romanie za podniesienie tego tematu. Towarzystwo nasze postulować będzie utworzenie takiej Pracowni i włączy się do jej organizacji.
pan Jerzy Żurawski przestrzega przed przenoszeniem kapliczki
(fot. A.Soria Kazimierski Portal Internetowy)
uczestnicy spotkania (fot. A.Soria Kazimierski Portal Internetowy)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.